DOMA DOBRE tvorí tím rôznorodých ľudí, odborníkov, ktorých spája vôľa zdravo hospodáriť. Robíme rozumnú politiku, založenú na skúsenosti. Vieme, že na mnohé problémy existuje veľa riešení, ale skutočne dôležité je robiť. Krok po kroku upratať našu krajinu tak, aby bola pre nás všetkých dobrým domovom.

Vladimír Chovan, predseda DOMA DOBRE

Vladimír Chovan je ženatý, má syna. Je bývalým ministrom pôdohospodárstva, predsedom Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory, predsedom Slovenskej holsteinskej asociácie, a predsedom Slovenskej jazdeckej federácie.

Drvivú väčšinu svojho profesného života strávil v poľnohospodárskych samosprávach a chovateľských zväzoch. Pri odborných debatách niekedy ticho počúva, ale niekedy aj zvýši hlas, pretože je lepšie problémy riešiť, ako ticho čakať so založenými rukami. Verí totiž, že dobré poľnohospodárstvo nie je okrajová súčasť našej politiky - je to solídny základ pre ekonomický rast aj životné naplnenie ľudí, tak ako v iných vyspelých európskych krajinách.

Vlado miluje chov koní a jazdectvo. Rád sa však túla aj po vlastných; v Tatrách alebo v Slovenskom raji, tam sa cíti dobre a upratuje si myšlienky. V prírode, ďaleko od civilizácie, sa totiž dajú vidieť úžasné veci.

Vladimír Chovan na Facebooku

VLADIMÍR CHOVAN, predseda

Pavol Uhrin, člen predsedníctva DOMA DOBRE

Pavol Uhrin je bývalý generálny riaditeľ a spolumajiteľ spoločnosti Novofruct, ktorá vyrába známu značku detskej výživy Ovko. Je predsedom dozornej rady Slovenskej potravinárskej komory a predsedom Slovenského konzervárenského zväzu. V roku 2014 bol v ankete Trend Top nominovaný na manažéra roka.

Zmysel jeho životu dáva čas strávený s blízkymi a s rodinou: je 37 rokov ženatý a má dve dospelé deti. Je človekom do partie a nesmelo dodáva, že údajne preto, že pozná a vie zaspievať niekoľko ľudových piesní. Vyžíva sa v pestovaní ovocia a zeleniny, dobre sa orientuje v oblasti zdravia a zdravej výživy, a snaží sa ňou "nakaziť" čo najviac ľudí. Verí totiž, že existuje silná spojitosť medzi kvalitou jedla a výdavkami na zdravotnú starostlivosť.

PAVOL UHRIN

Miloš Bílik, podpredseda DOMA DOBRE

Miloš Bílik je bývalý obchodno-technický riaditeľ Lesy SR Banská Bystrica, neskôr riaditeľ odštepného závodu Lesy SR Šaštín -Stráže. Vášnivý poľovník a športový strelec.

MILOŠ BÍLIK, podpredseda

Peter Tydlitát, člen predsedníctva DOMA DOBRE

Peter Tydlitát je dlhoročný starosta obce Gajary. Je predsedom predstavenstva Združenia obcí Enviropark Pomoravie. Má rád šport a turistiku.

PETER TYDLITÁT

Asad Akbari, člen predsedníctva DOMA DOBRE

Asad Akbari je konateľ súkromnej spoločnosti v poľnohospodárskej prvovýrobe. Je certifikovaným tlmočníkom do perzského jazyka, rád cestuje a číta. Pochádza zo stredného východu, na Slovensku však žije už vyše 30 rokov.

ASAD AKBARI

Matej Melicherčík, člen predsedníctva DOMA DOBRE

Matej pochádzam z malej dedinky Kalinovo, na juhu Slovenska. Skončil Vysokú školu poľnohospodársku v Nitre a začal pôsobiť ako manažér predaja poľnohospodárskej techniky. K práci bol vedený od malička na rodinnej farme, kde aj neskôr využil veľa z toho, čo sa na škole naučil. Založil svoju vlastnú spoločnosť zameranú na pomoc poľnohospodárom.

Voľný čas si užíva pri práci okolo domu, v záhrade, a pri grilovaní s priateľmi. Keď potrebuje oddych od pracovného nasadenia, prejde sa najradšej lesom. Vtedy si vyčistí hlavu a naberie nové inšpirácie. V posledných rokoch sa začal zaujímať o komunitný život, keďže sa rozhodol zostať bývať pri Kalinove. 

MATEJ MELICHERČÍK
DOMA DOBRE v Bratislavskom kraji

Jozef Maslín, okresný koordinátor pre Malacky

Peter Adamec, okresný koordinátor preBratislavu II.

meno.priezvisko [a] doma-dobre.sk

DOMA DOBRE v Trnavskom kraji

Martin Horváth, okresný koordinátor pre Piešťany

Marek Tomša, okresný koordinátor pre Senicu

Marek Pochylý, okresný koordinátor pre Skalicu

meno.priezvisko [a] doma-dobre.sk

DOMA DOBRE v Trenčianskom kraji

Danica Bírošová, okresná koordinátorka pre Trenčín

Vojtech Tĺčik, okresný koordinátor pre Myjavu

Alena Zajková, okresná koordinátorka pre Bánovce nad Bebravou

Igor Hurta, okresný koordinátor pre Púchov

Ján Madžo, okresný koordinátor pre Prievidzu

meno.priezvisko [a] doma-dobre.sk

DOMA DOBRE v Nitrianskom kraji

Pavol Uhrin, okresný koordinátor pre Nové Zámky

Emil Sližka, okresný koordinátor pre Topoľčany

meno.priezvisko [a] doma-dobre.sk

DOMA DOBRE v Žilinskom kraji

Jaroslav Pavelek, okresný koordinátor pre Tvrdošín

Diana Takácsová, okresná koordinátorka pre Turčianske Teplice

Juraj Kandera, okresný koordinátor pre Liptovský Mikuláš

Marek Veverica, okresný koordinátor pre Martin

meno.priezvisko [a] doma-dobre.sk

DOMA DOBRE v Banskobystrickom kraji

Roman Švantner, okresný koordinátor pre Brezno

Ladislav Petyi, okresný koordinátor pre Lučenec

Matej Melicherčík, okresný koordinátor pre Poltár

Barnabáš Kovács, okresný koordinátor pre Rimavskú Sobotu

Miroslav Šalko, okresný koordinátor pre Žiar nad Hronom

meno.priezvisko [a] doma-dobre.sk

DOMA DOBRE v Košickom kraji

Jozef Pribocký, okresný koordinátor pre Košice II.

Matej Starjak, okresný koordinátor pre Michalovce

Dorota Jenčová, okresná koordinátorka pre Trebišov

Arpád Bačkai, okresný koordinátor pre Rožňavu

meno.priezvisko [a] doma-dobre.sk

DOMA DOBRE v Prešovskom kraji

Asad Akbari, okresný koordinátor pre Bardejov

Jana Špuntová, okresná koordinátorka pre Humenné

meno.priezvisko [a] doma-dobre.sk


DOMA DOBRE má svoje korene v agrárnej politike vidieka, vychádza z bohatej tradície agrárnych strán na Slovensku. Vážime si tradíciu a poctivosť práce predošlých generácií. Sme však nohami na zemi v 21. storočí, vieme, že mnohé sa zmenilo. Kvalitný život ľuďom v našej krajine ale vždy prinesie iba rozumné a ohľaduplné hospodárenie.

Nepatríme záujmovým skupinám ani finančným žralokom. Nie sme obchodníci s politickými funkciami, ani predajcovia zákonov. Veríme, že politická strana sa dá financovať z príspevkov jej členov a podporovateľov, a tak ju aj chceme budovať.

DOMA DOBRE je stredová, pragmatická politická strana. Naším cieľom je hľadať správne a užitočné riešenia pre ľudí, nie riešiť ideologické spory.

KRAJINA. Naša krajina nám voľakedy dávala omnoho viac, ako dáva dnes. Oživme regióny a vráťme hodnotu lokálnej výrobe a pestovaniu. Chráňme našu krajinu zodpovednejším odpadovým hospodárstvom, energetikou a ochranou životného prostredia. Investícia do našej krajiny je investíciou do našej budúcnosti.

RODINA. Ľudia sú spoločenské bytosti. Nie sú a nemôžu byť vnímaní individuálne: ako bezduchí jednotlivci vytvárajúci zisk, alebo osamotené existencie uprostred divočiny. Nikto nežije ako samostatný ostrov uprostred oceánu, sám pre seba – žijeme pre iných, a iní žijú pre nás. Žijeme v rodinách, v komunitách, v susedstvách, v cirkevných spoločenstvách aj vo futbalových tímoch, žijeme spolu.

DEDIČSTVO. Ctíme si prácu ľudí predošlých generácií, vidíme mnoho dobrého v ich živote, práci, rodine aj kultúre. Nechceme sa bezhlavo vzdávať schopností, zručností a pohľadu na svet našich matiek a otcov, a to ani napriek tomu, že „svet sa mení.“ Svet sa totiž nemení sám – menia ho ľudia, ktorí si viac alebo menej cenia to, čo bolo, a stavajú na tom, čo je dnes, a čo môže byť zajtra.

PRÁCA. Máme silný vzťah k poctivej práci. Veríme, že práca nie je len zdrojom príjmu ale aj životným poslaním, zadosťučinením a sebarealizáciou. Práca, ktorá nevedie k hlbokému vnútornému uspokojeniu, bude vždy neúplná a nedokončená. Preto si najviac vážime tých, ktorí robia svoju prácu obetavo, s odhodlaním a zanietením.

ZÁKON. Zákon a ústava nie sú trhacie kalendáre. Považujeme ich za nevyhnutnú a zmysluplnú súčasť života spoločnosti, a sme presvedčení, že sa k nim treba správať s rešpektom. Zákon a ústava sa nesmú meniť, keď to vyhovuje jednej záujmovej skupine. Náš vzťah k nim preto musí byť konzervatívny.

VIERA. Vážime si hlboký osobný vzťah k Bohu, ktorý robí ľudí lepšími, humánnejšími a citlivejšími bytosťami. Obdivujeme tých, ktorí vedia vďaka svojej viere pomáhať iným, a napĺňajú tak skutočnú podstatu duchovna.

VEDA. Ctíme poznanie budované generáciami, obdivujeme vzdelanie a vedu. Trápi nás ale, ako veľmi sú dnes na Slovensku podhodnotené. Slovensko potrebuje vzdelaných ľudí aj inovatívnych bádateľov. Rovnako potrebujeme zdolávať „alternatívne verzie pravdy“ a šírenie konšpirácií a klamstiev o našej histórii a budúcnosti.